Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi


Tiyatro TEMPO ile Yaşamayı Beklerken

Tiyatro TEMPO ile “Yaşamayı Beklerken”
Akdeniz Üniversitesi AB Merkezi 50. Yılda Türk İş Göçünü Belgeliyor

Ankara’da faaliyetlerini sürdüren tanınmışgençlik tiyatro grubu “Tiyatro TEMPO” topluluğunun oynayacağı “Yaşamayı Beklerken” adlı gençlik oyunu, 3 Mart’ta Antalya’da Akdeniz Üniversitesi’nde sanatseverlerle buluşacak.

AÜ Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKVAM)’ın daveti veİzmir Goethe Enstitüsü ile ortaklaşa düzenlenentiyatro gösterisi ‘Türk İş Göçü’ nün 50. Yılı konu alıyor. Göç olgusundan yola çıkarak hazırlanan bir sahne yapıtı olan ‘Yaşamı Beklerken’ de oyuncuların yanı sıra, kuklalara da yer veriliyor, onlar da dile geliyor adeta. İnsan ilişkilerine dayanan ve iş göçü ile Almanya’ya giden işçi anne, baba, kardeş, hala, amcaların ve komşuların geride bıraktığı aile üyelerinin yaşanmış öykülerini sahneye taşıyan oyun, adeta bir belgesel niteliğinde.

Oyunda müzik de var. Nedim Yıldız’ın bestelerini ve seçtiği müzikleri seslendirecek olan “Üç Anadolu” grubu oyunda yer alıyor.

GOETHE ENSTİTÜSÜ İLE TİYATRO TEMPO’NUNORTAK PROJESİ

Goethe Enstitüsü ve Tiyatro TEMPO’ nun ortak projesi olan bu oyun, birçok ödülü olan Alman Tiyatro Yazarı ve gazeteci Anja Tuckermann tarafından yazıldı.

Oyun 2010- 2011 sezonunda Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği ASSİTEJ Türkiye Merkezi ve Sahne Dergisi tarafından “Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu” alanında “En İyi Reji” ödülüne layık görülen Haluk Yüce’nin rejisiyle sunuluyor.

Akdeniz Üniversitesi Tiyatro Topluluğu, Ekip 399 Tiyatro Topluluğu, Oyunevi Tiyatro Topluluğu, Yaratıcı Sanatlar Tiyatro Topluluğu ve Üniversite Personel Tiyatrosu ile Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Kültür Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren diğer öğrenci toplulukları da oyuna katılımlarıyla destek veriyorlar.

OYUNDAN SONRA SÖYLEŞİ

Sanatın,öğrenmeyi eğlenceye dönüştüren, insanı konunun derinliklerine götüren önemli bir faaliyet olduğuna işaret eden AKVAM Müdürü Doç. Dr. Erol Esen, bu etkinliğin yakın tarihteki Türk iş gücünün Avrupa’ya göçünü anlamayı kolaylaştıracağını söyledi.

Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda saat 19’da başlayacak Tiyatro gösterisine giriş ücretsiz olup, tüm Antalyalı sanatseverler davetlidir. Tiyatro gösterisinden sonra ise Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde AKVAM Müdürlüğü ve oyunun rejisiyle müşterek bir söyleşi düzenlenecek.

Afiş

Broşür


Son Güncelleme : 1 Mart Çarşamba 2017
178