Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi


Nürnberg’te Türkiye Günleri

Antalya’dan Kardeş Şehir Nürnberg’e Ebru Sergisi

AKVAM’ın düzenlediği Türkiye Günleri 13 Temmuz’da açılıyor

BASIN DUYURUSU

Antalya, 11 Temmuz 2012 – Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan ebru eserleri bu yıl Nürnberg’te Türk ve Alman sanatseverlerle buluşuyor. Avrupa’da “su üzerinde resim yapmak” olarak bilinen Ebru sanatı, 13-15 Temmuz tarihlerinde Nürnberg’te düzenlenen Türk-Alman Dostluk Festivali’nde sergilenecek. Kuzey Bavyera Türk Veliler Derneği’nin öncülüğünde bu yıl beşincisi düzenlenen Festivale böylece Akdeniz Üniversitesi de katkı veriyor. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı etkinlik 13 Temmuz 2012 saat 16.00’da Bayernstrasse’deki halk festivali meydanında açılıyor. Festival çerçevesinde düzenlenen ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanları Yrd. Doç. Dr. Şemsettin Dağlı, Okutm. Nurhan Karataş ve Öğr. Gör. M. Ali Eroğlu’nun toplam 30 ebru eserinden oluşan sergi de aynı saatlerde kapılarını Nürnbergli sanatseverlere açıyor.

Açılışını Nürnberg Belediye Başkanı ve kentin diğer ileri gelenlerinin yapacağı Türk-Alman Dostluk Festivali’nin ikinci günü 14 Temmuz saat 11.00’den itibaren Türk ve Alman sanatseverlere ebru yapma fırsatı da verilecek. Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şemsettin Dağlı tarafından yürütülecek ebru atölye çalışmasında, ziyaretçiler kendi istedikleri resimleri “su üzerine” yapacaklar. Atölye çalışmasını yönetecek Yrd. Doç. Dr. Şemsettin Dağlı, tüm malzemelerin Türkiye’den götürüleceğini söyledi ve Nürnberg’te daha çok Türk-Alman dostluk motiflerinin işleneceğini duyurdu.

2010 yılından beri Avrupa’nın çeşitli kentlerinde “Türkiye Günleri” düzenleyen Üniversite’nin AB Merkezi (AKVAM), Akdeniz Üniversitesi elemanlarının sanat, kültür ve bilimsel çalışmalarını bu kez Nürnberg’te tanıtıyor. Programa katılan AKVAM Müdürü Doç. Dr. Erol Esen, bu yıl 30.000 ziyaretçinin beklendiği Nürnberg Programı’nda Akdeniz Üniversitesi’nin bir standla tanıtılacağını söyledi. Önümüzdeki öğretim yılında da yurtdışı faaliyetlerinin sürdürüleceğini duyuran Doç. Dr. Erol Esen, AKVAM’ın 10. kuruluş yılı olan 2013 yılında kardeş şehir Nürnberg’le daha kapsamlı bir program planladıklarını söyledi.

nurnbergcalisma


Son Güncelleme : 1 Mart Çarşamba 2017
178