Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi


İnsan Manzaraları- Türkiye’den Altı Yazar Portresi

 

AKVAM ve Goethe Enstitüsü’nün Avrupa’da Türk Edebiyatı Ortak Semineri

Uzun yıllardır Almanya’nın Köln şehrinde yaşayan gazeteci ve belgesel yönetmeni Osman OKKAN’ın iki dilde hazırladığı “İnsan Manzaraları, Türkiye’den Altı Yazar Portresi” adlı belgesel film dizisi, bir hafta sonu semineri olarak Akdeniz Üniversitesi’ne geliyor!

Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (AKVAM) daveti ile Onursal Başkanlığını Yaşar KEMAL ve Günter GRASS’ın yaptığı Türk-Alman Kültür Forum’u ve Goethe Enstitüsü ile ortaklaşa düzenlenen seminer programı, Türkiye’deki altı başarılı edebiyat ustasının kişisel portrelerinden oluşuyor. Osman OKKAN’ın konu aldığı Avrupa ve Dünyaca tanınan ve 2012 yılı Kasım ve Aralık aylarında TRT Türk Televizyonu’na da dizi olan (http://www.menschenlandschaften-autorenportraits.de/tuerkye/index.html) yazarlar:

Nazım HİKMET,

Yaşar KEMAL,

Orhan PAMUK,

Elif ŞAFAK,

Murathan MUNGAN,

Aslı ERDOĞAN

Altı bölümden oluşan televizyon dizisi ilk defa 2010 Aralık ayında Avrupa Kültür Televizyonu ARTE ve Alman Westdeutscher Rundfunk’da (WDR) yayınlandı. Dizi, daha sonra geliştirilerek ve bu yazarlar hakkında tanınmış eleştirmenlerin Almanca ve Türkçe denemelerini de içeren birer kitapçıkla birlikte DVD şeklinde yayınlandı.

Osman OKKAN, 2011 yılı bahar döneminden beri Duisburg-Essen Üniversitesi’nde “İnsan Manzaraları – Türkiye’den Altı Yazar Portresi” film dizisi konusunu çeşitli bölümlere devam eden öğrencilere de bir seminer kapsamında sunuyor. Yazar Portreleri, basta Köln, Tübingen ve Giessen Üniversiteleri olmak üzere New York ve Amerika’da bircok üniversite ve yüksek okulda ele alınıyor; Avrupa’da tanınan bu altı yazar eşliğinde Türk edebiyatı hakkında gençleri bilgilendirmeyi hedefleyen belgesel, Almanya’daki ortaokul ve liselerde de 7.-13 sınıflara ders konusu olarak tavsiye edildi.

22-24 Mart 2013 tarihlerinde, Akdeniz Avrupa Gençlik Merkezi’nde (Adrasan) gerçekleştirilecek olan seminer programı, Türk edebiyatının Avrupa’daki izlerini de konu alıyor.

Seminer ilgi duyan herkese açık ve katılım ücretsizdir.

Yazarlar Hakkında

Görsel

 

S E M İ N E R  P R O G R A MI

22 Mart 2013, Cuma


14.00 Açılış Sunumu: Türk Edebiyatı ve Dizideki Yazarların Yeri

Alman Medyası ve Egitim Kurumlarında Türk Edebiyatı

15.00 Nazım HİKMET – Şair ve Devrimci

16.30 Kahve Arası

17.00 Yaşar KEMAL – Şiirsellik ve Politika Arasında

19.00 Akşam Yemeği


23 Mart 2013, Cumartesi


09.30 Orhan PAMUK – Bir Kentin İzindeki Romancı

11.00 Kahve Arası

11.15 Duyduklarımızdan Çıkardıklarımız – Ara Değerlendirme

12.30 Yemek Arası

14.30 Elif ŞAFAK – Mistisizmle Modernite Arasında Edebiyat

16.00 Kahve Arası

16.30 Murathan MUNGAN – Boğaz’ın Gözde Yazarı

18.00 Bilgilendirme Konuşmaları

19.00 Akşam Yemeği


24 Mart 2013, Pazar


09.30 Aslı ERDOĞAN – Cennetle Ölümün Sınırında bir Yazar

11.00 Kahve Arası

11.15 Avrupa’nın Gözünden Türk Edebiyatı – Kapanış Değerlendirmesi

12.30 Kapanış, Öğlen Yemeği ve Antalya’ya hareket


 

Katılım Koşulları: İlgili olan herkes, önceden başvurmak kaydıyla katılabilir. Katılımcılar, sadece konaklama ücreti ödeyecek, seminer için ayrı bir ücret ödemeyecektir. Seminer sonunda katılımcılara “Katılım Belgesi” verilecektir.

Konaklama:. Tam Pansiyon Konaklama (Kahvaltı +Öğlen büfe + Akşam yemeği + aralarda kahve, çay, su dahildir) şeklindedir.

· İki (2) kişilik odada kişi başı bir gecelik fiyat: 65 TL

· Tek (1) kişilik odada gecelik fiyat: 85 TL

Transfer Şartları: Cuma günü saat 11.00’de Sosyal Tesislerin önünden hareket edilecektir. Transfer olanaklarımız sınırlı olduğundan özel aracı ile gelecek olanların aracı olmayanlara yardımcı olmalarını bekliyoruz. Başvuru yaparken transfer olanaklarınızı bildirmeyi unutmayın. Başvuru için:

Tel: +90 242 310 15 47

E-mail: proakvam@akdeniz.edu.tr


Son Güncelleme : 1 Mart Çarşamba 2017
178