Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi


Daha Yeşil Bir Dünya İçin El Ele 5-14 Eylül 2009, Romanya

Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKVAM)  ile Montana Madilor Derneği’nin ortaklığında, 5-14 Eylül 2009 tarihinde Romanya’da AB Gençlik Programlarından Eylem 1.1. projesi gerçekleştirilmiştir. Projede, Akdeniz Üniversitesi’nden Sami KILIÇ, Miyase ÇEKİM ile İrem SARI; Bilkent Üniversitesi’nden Murat Safa Karaşabanoğlu ve Abdullah Yekta ÖZCÖMERT ile İstanbul Üniversitesi’nden Onur Türk katılmıştır. Proje süresince Polonya, Belçika, Romanya ve Türkiye’den olmak üzere toplam 24 gencin katılımı sağlamışlardır.

Atıkların geri dönüşümü konusuna dikkat çekmeyi ve halen atılan çöplerin sadece %1’inin geri dönüştürüldüğü Romanya’da bu oranı yükseltmeyi hedefleyen projede ilginç faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Bunlar arasında katılımcı gençleri ve yereldeki halkı ‘Çevre ve Geri Dönüşüm’ün önemi hakkında bilgilendirmek, kültürlerarası diyaloğu güçlendirmek, geleceğin aktif aktörleri olan gençler arasındaki ortak noktaları vurgulayarak Avrupalılık bilincini gençlere aktarmak projenin hedefleri arasında yer almıştır.

Çeşitli atölye çalışmaları ve non-formal eğitim yöntemlerinin kullanıldığı projede gençler,  geri dönüşüm ve çevre ile ilgili posterler, afişler ve geri dönüşüm ürünlerinden yaptıkları ev gereçleri yerel bir festivalde sergilenmiştir. Bu sayede yereldeki halk ve bölgeyi ziyaret eden turistler, projenin teması olan “Geri Dönüşüm” konusunun önemi hakkında bilgilendirilmiştir.


Son Güncelleme : 1 Mart Çarşamba 2017
178