Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi


Berlin’de Türkiye Günleri

Akdeniz Üniversitesi Berlin’de Ebru Yaptırdı

Berlin Yüksek Okulu’ndaki “Türkiye Günleri” Başarıyla Tamamlandı

Antalya, 21 Ekim 2011 – Berlin’de 13-14 Ekim 2011 tarihleri arasında düzenlenen Türkiye Günleri başarıyla sonuçlandı. Akdeniz Üniversitesi ve Berlin Alice Salomon Yüksek Okulu (ASH) işbirliği ile düzenlenen program, 13 Ekim saat 10.00’da Ebru Sergisinin açılışıyla başladı. Alice Salomon Yüksek Okulu Rektörü Prof. Dr. Theda Borde, Berlin Hellersdorf İlçesi Belediye Başkanı Dagmar Pohle ve AKVAM Müdürü Doç. Dr. Erol Esen’in hazır bulunduğu açılışın yapıldığı sergi, Akdeniz Üniversitesi öğretim elemanlarının ebru eserlerinden oluşuyor. Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanlarından Yrd. Doç. Dr. Şemsettin Dağlı, Okutm. Nurhan Karataş, Öğr. Gör. M. Ali Eroğlu ve Serik Meslek Yüksek Okulu Öğr. Gör. Mine Aydoğan’ın 30’un üzerinde eserlerinin bulunduğu sergi, 30 Ekim 2011 tarihine kadar Berlin ASH’nın duvarlarını süsleyecek.

Berlinli Yüksek Okul’un uzun yıllardır birlikte çalıştığı Hacettepe Üniversitesi’nin de katıldığı iki günlük program çerçevesinde öğrenci ve öğretim elemanları Türkiye ile ilgili çeşitli konularda bilgilendirildi. Hacettepe ve Akdeniz Üniversitesi’nin çalışmaları ile ilgili yapılan kısa bir tanıtımdan sonra “Türkiye’de Sosyal Hizmet” konusu tartışıldı. Oturum Başkanlığını AKVAM Müdürü Doç. Dr. Erol Esen’in yaptığı toplantıya Akdeniz Üniversitesi Ayşe Sak Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Mustafa Gülmez ve Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü öğretim elemanı Dr. Tarık Tuncay katıldı. Türkiye’de sosyal hizmet uygulamaları ve öğrenimi konularına değinilen konferansta çeşitli üniversitelerde olmak üzere toplam 14 Sosyal Hizmet Bölümü’nün bulunduğu tespit edildi. Geleceğin meslekleri arasında olacağı belirtilen sosyal hizmet alanında Alman ve Türk kökenli katılımcı öğrenciler bu konuda öğrenim görmek ve staj yapmak üzere Türkiye’ye gelmeleri önerildi. Akdeniz Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü ile Berlin Alice Salomon Yüksek Okulu arasında imzalanan Erasmus Anlaşmasının bunun için önemli bir fırsat oluğu dile getirildi. Ayrıca her iki üniversite arasındaki işbirliğini geliştirmek üzere Ayşe Sak Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Mustafa Gülmez, ASH Rektörü Prof. Dr. Theda Borde’yi Antalya’ya davet etti.

Programın ilk günü, uzun yıllardır Almanya’da yaşayan ve bugüne kadar birçok edebiyat ödülüne layık görülen Türkiyeli yazar Emine Sevgi Özdamar’ın son romanından yaptığı okuma ile tamamlandı. Kendisine, Akdeniz Üniversitelilerin yakından tanıdığı ve Antalya üzerine yaptığı bestesi ile de bilinen Antalyalı Piyanist Fritz Kaas piyanosuyla eşlik etti.

Türkiye’de sosyal hizmet alanında öğrenim ve staj olanaklarının konuşulduğu ikinci günün finali, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Şemsettin Dağlı’nın sunduğu ve Türk sanatı olarak da bilinen ebru çalıştayı ile son buldu. Berlinli katılımcılarla “su üzerinde resim yapan” Dağlı’ya, Yüksek Okul’un Türk kökenli öğrencileri de yardım etti. Birçok katılımcının kendi ebru eserini yaptığı etkinlik, büyük ilgi gördü.

AKVAM Müdürü Doç. Dr. Erol Esen kapanış konuşmasında Programın çok başarılı geçtiğini söyledi. Akdeniz Üniversitelilerin bu ziyaretiyle her iki üniversite arasında yeni iş biriliği olanaklarının doğduğunu dile getirdi. Doç. Dr. Esen, ev sahibi Alice Salomon Yüksek Okulu’nun isteği üzerine “Berlin’de Türkiye Günleri” programlarının gelecekte de devam edeceğini belirtti.

Etkinlik Fotoğrafları

Türkiye Günleri Başlıyor

Programm: http://www.ash-berlin.eu/uploads/media/Programmflyer_T%C3%BCrkeitage_ASH_Berlin.pdf

Basın Duyurusu


Son Güncelleme : 1 Mart Çarşamba 2017
178