Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi


Batı Avrupa’da Yaşayan Türk Çocukları İçin Türkçe Müfredat Programları Ve Materyal Geliştirme Çalıştayı

6-7 Temmuz/ Ankara

Yunus Emre Enstitüsü ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen “Batı Avrupa’da Yaşayan Türk Çocukları İçin Türkçe Müfredat Programları ve Materyal Geliştirme Çalıştayı” 6-7 Temmuz tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi. Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma Uygulama Merkezi’nin önemle üzerinde durduğu başlıklarda biri olan “ikidillilik” konusunda önemli isimlerin katılımıyla gerçekleştirilen çalıştaya AKVAM’ı temsilen Çocuk Gelişim Uzmanı Proje Sorumlusu Meral AKSU katılmıştır.

Paydaş kurumlar olan Dışişleri Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı temsilcilerinin yanı sıra Almanya’dan gelen 20’nin üzerinde alan uzmanı ile Türkiye’den uzmanların katıldığı çalıştayda, Türkçe müfredat ve materyal geliştirme konuları üzerinde duruldu.

Okul öncesi (4-6 yaş), ilköğretim 1. kademe (7-11yaş) ve ilköğretim 2. kademe (12-15 yaş) Türkçe öğretimi olmak üzere üç ana başlık altında çalışma gruplarının oluşturulduğu çalıştay, sonuç ve değerlendirme raporunun okunmasının ardından sona erdi.

Gelecekte tarihlerde müfredat programları ve materyal geliştirme konularında olmak üzere iki ayrı çalıştay düzenlenecektir. Yapılan çalıştayda prensip kararları alınmış olup gelecek çalıştaylarda derinlemesine çalışmalar yürütülecektir.


Son Güncelleme : 1 Mart Çarşamba 2017
178