Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi


Az Gelişmiş Ülkelerde Su ve Kalkınma

BASIN BÜLTENİ

Antalya,31 Aralık 2012

Akdeniz Üniversitesi’nde ” Az Gelişmiş Ülkelerde Su ve Kalkınma” konulu Film gösterimi, Söyleşi ve Fotoğraf Sergisi Gerçekleştirildi
27 Aralık 2012 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKVAM), Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve Fransız Kültür Merkezi’nin işbirliği ile Dünya Su Forumu kapsamında Yönetmen Yann Arthus Bertrand’ın çektiği “La Soif du monde/Dünyanın Susuzluğu” isimli film gösterime sunuldu. Gösterime Akdeniz Üniversitesi Ekoloji topluluğu ve Erasmus Student Network da katkı sağladı. Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu Konferans salonunda yapılan film gösterimine öğrencilerin ilgisi yoğundu.
Film gösteriminin ardından gerçekleştirilen ve Moderatörlüğünü AKVAM Müdürü Doç. Dr. Erol Esen’in yaptığı söyleşiye konuşmacı olarak Akdeniz Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Topkaya ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Senem Atvur katıldı.
Söyleşi sonrasında Akdeniz Üniversitesi İdari İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kuşlu Fuaye salonunda “Hedef Kalkınma” isimli fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleşti. Fotoğraf sergisi 15 ocak 2013 tarihine kadar Kuşlu Fuaye Salonunda ilgililerin ziyaretine açık kalacak.

Afiş

Basın Bülteni

“HOME” filminin yönetmeni Yann Arthus-Bertrand’ın yeni Filmi “Dünyanın Susuzluğu” hakkında söylenenler:

(A Thirsty World / La soif du monde)

Yann Arthus-Bertrand, Fransa, 2012

Yann Arthus-Bertrand’ın yeni belgeseli “Dünyanın Susuzluğu” dünya çevresinde yeni bir yolculuk sunuyor bizlere. Ünlü fotoğrafçı bu kez insanların hayatta kalmasına engel en büyük tehditlerden birine “suya” bakıyor. Günümüzde suya karşı gittikçe artan talebi, dünya nüfusundaki artışı ve gittikçe değişken hale gelen iklimin etkisini göz önüne aldığımızda su gezegenimizin en değerli doğal kaynaklarından biri haline geliyor. Çekimleri 20 farklı ülkede yapılan “Dünyanın Susuzluğu” Yann Arthus-Bertrand’ın ününe sadık bir biçimde, Güney Sudan ve Kuzey Kongo gibi ulaşılması oldukça güç ve nadiren filme çekilen bölgelerde havadan çekilmiş muhteşem görüntülerle taze suyun gizemli ve büyüleyici dünyasını gözler önüne seriyor. Ayrıca gezegenimizdeki göller, nehirler ve bataklıklar gibi suyun güzelliğinin ortaya çıktığı en güzel manzaraları da keşfetmemizi sağlıyor: (http://www.documentarist.org/2012/fest/program/bolum_UluslararasiPanorama.html)


Son Güncelleme : 1 Mart Çarşamba 2017
178