Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi


Avrupa Birliği Eğitimi – Eğitimde Avrupa Birliği

AKVAM, Avrupa Birliğine Yönelik Önemli bir Çalıştaya Daha İmza Attı

ÖĞRETMENLER AB EĞİTİMİNE HAZIRLANDI

Akdeniz Üniversitesi AB Araşt. ve Uygul. Merkezi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi AB Enstitüsü tarafından ÖRAV (Öğretmen Akademisi Vakfı) işbirliği ile düzenlenen “Avrupa Birliği Eğitimi – Eğitimde Avrupa Birliği” Çalıştayı Antalya’da gerçekleşti.  

 

Türkiye’nin AB sürecine entegrasyonunun sorunsuz olması adına Akdeniz Üniversitesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ve şimdiye kadar pek çok önemli panel, sempozyum ve etkinliğe imza atan Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi ( AKVAM); bu süreçte öğretmenlerin mesleki gelişimine yönelik önemli bir çalıştaya daha imza attı.

Öğretmelere Üniversite Öncesi Okulda AB Eğitimi Verildi… 

Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi 2015 yılı ‘Avrupa Günü’ etkinlikleri kapsamında Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı çalışan, çeşitli okullardan değişik profillerde 30öğretmenin katılımıyla bir çalıştay gerçekleştirdi. 13 Mayıs’ta gerçekeleşen çalıştayda; İstanbul Bilgi Üniversitesi AB Enstitüsü  ve Öğretmen Akademisi Vakfı’nın (ÖRAV) yürüttüğü “Okulda Avrupa Değerleri” projesi kapsamında geliştirilen  pedagojik metodoloji ve eğitim araçları  tanıtıldı

Öğretmen eğitimi şeklinde gerçekleşen çalıştayda başta “Üniversite öncesi Okulda Avrupa Birliği Eğitimi” olmak üzere süreçte eğitimin önemi ve yapılması gerekenler konusunda önemli bilgilendirmeler yapıldı. AKVAM Müdürü Prof. Dr. Erol ESEN’in açılış konuşmasıyla başlayan program, Bilgi Üniversitesi AB Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ayhan KAYA’nın AB ortak değerleri hakkında yaptığı sunumla devam etti. ÖRAV eğitim direktörü Esra SAVAŞAN’ın da söz aldığı etkinlikte; öğretmenlerle 2 oturumda tamamlanan  “Etiketsiz Eğitim” çalışması da yapıldı. Drama tekniklerinin kullanıldığı ve interaktif olarak sürdürülen çalışmada etiketsiz eğitim, hak temelli yaklaşım ve demokratik katılım konularında farkındalık yaratma hedeflendi.

Çalıştaydan ve verilen eğitimden son derece memnun kalan öğretmelere aynı gün “Avrupa Birliği Eğitimi – Eğitimde Avrupa Birliği” konulu panel  de düzenlendi.  AKVAM Müdürü Prof. Dr. Erol ESEN’in oturum başkanlığını yaptığı Panel’e, MEB Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü  İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Halil Serkan Körezlioğlu, Avrupa Birliği Bakanlığı Antalya Temsilcisi Selman Çetin, Bilgi Üniversitesi AB Enstitüsü Müdürü prof. Dr. Ayhan KAYA ve ÖRAV eğitim direktörü Esra Savaşan katıldı.


Son Güncelleme : 2 Mart Perşembe 2017
178