Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi


AKVAM: Çavuşoğlu Türkiye’nin Avrupa Mimarı

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’nun Akdeniz Üniversitesi’nde verdiği konferansı değerlendiren AKVAM Müdürü Doç. Dr. Erol Esen, “AKPM Başkanı sayın Çavuşoğlu, Avrupa’ya gerçek Türkiye’yi gösterdi ve iyi bir örnek teşkil etti.” dedi.

Çavuşoğlu’nun başkanlığı döneminde yaptığı çalışmalarla iyi bir Avrupa lideri profili çizdiğini hatırlatan Esen, AÜ AB Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKVAM) olarak da söylediklerine aynen katıldıklarını ve desteklediklerini açıkladı. Çavuşoğlu’nun Avrupa Konseyi’ndeki aktif çalışmasının Türkiye’nin AB sürecine önemli katkı olduğunu ifade eden Esen, “Tüm dünyada hızlı bir değişim yaşanıyor. Bu noktada AB ile ilgili çalışmalarda dinamik olmak konjonktürel bir gereklilik. Konferansta sayın Çavuşoğlu’nu dinlediğimizde başkanlığı döneminde yapılanlar Türkiye adına gurur verici. İnsan hakları sicili nedeniyle daha 2004 yılına kadar Avrupa Konseyi tarafından gözlem altında tutulan Türkiye bugün Çavuşoğlu ile bir Avrupa Mimarı çıkarmıştır. Bu da bizi AB süreci için ümitlendiriyor” şeklinde yorumladı.

Konferansın üniversite camiası açısından da son derece yararlı geçtiğini aktaran Esen, AB politikasının daha faal bir şekilde devam etmesi gerektiğine işaret etti.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu 13 Ocak, Cuma günü, Akdeniz Üniversitesi tarafından Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen “Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Gözüyle Türkiye-Avrupa İlişkileri” konulu bir konferans vermişti


Son Güncelleme : 2 Mart Perşembe 2017
178