Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi


AKVAM, Almanya’dan Kehl Yüksekokulunu Ağırladı

Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKVAM), Almanya’nın Kehl şehrindeki Kamu Yönetimi ve Maliye Yüksek Okulu’ndan gelen konuklarını ağırladı. 9 yüksek lisans öğrencisi ile 2 öğretim üyesi, Türkiye’deki yerel yönetimleri incelemek ve AB’ye uyum süreci hakkında bilgi almak amacıyla Antalya’ya geldi. Konuklar, iki gün boyunca Akdeniz Üniversitesi, Muratpaşa Belediyesi ve Kent Konseyi’nde Türkiye’deki yerel yönetimlerin işleyişi hakkında detaylı bilgi aldılar. İlk önce AÜ RektörYardımcısı Prof. Dr.Meral Gültekin’i makamında ziyaret ederek, Akdeniz Üniversitesi’nin eğitim öğretim faaliyetlerini öğrenen Alman heyeti, daha sonra İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde yerel yönetimler ve Türkiye AB ilişkileri konusunda konferans aldılar. Aynı gün Muratpaşa Belediye’sini ziyaret eden Alman konuklar, Belediye Meclis üyesei ve aynı zamanda Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkan Yardımcısı ve Milli Heyet Başkanı Gaye Doğanoğlu’nu ziyaret ederek belediyedeki ve Avrupa Konseyi’ndeki faaliyetleri hakkında bilgi aldılar.

İkinci gün Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt’u ziyaret eden heyet, Kent Konseyi ve Gündem 21’in kuruluşu ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgi edindiler. Antalya Kent Konseyi’nin Türkiye’de bir ilk ve örnek olduğunu açıklayan Başkan Semanur Kurt, 2006 yılında çıkan yasayla tüm belediyelerin Konsey’in aldığı kararları dikkate almak zorunda olduklarını söyledi. Kurt, “Tüm çalışma grubu üyelerimizle yaklaşık 5 bin üyeden oluşan Antalya Kent Konseyi, kentimiz için hayati önem taşıyan tavsiye kararları almaktadır. Kent lehine olmayan kararların uygulanmasını önlemek için bütün demokratik hakkımızı kullanarak engel oluyoruz” diye özetledi. Kent Konseyi ve Gündem 21’in faaliyetlerini ilginç bulan heyet, benzer uygulamaların Almanya’da da olduğunu ancak, Antalya Kent Konseyi’nin farklılıkları bulunduğunu ifade ettiler.

Konuklara ev sahipliği yapan AKVAM Müdürü Doç. Dr. Erol Esen ise ziyaretle ilgili özetle şunları söyledi:

“Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde Türkiye’de halen devam eden Kamu Yönetimi reformlarının gerçekleştirildiği bir dönemde her iki ülke akademisyenlerinin fikir alışverişi için bir araya gelmeleri yararlı olacaktır. Kehl Yüksekokulu ile birlikte Avrupa başkentlerinden biri olan Strasburg’taki Üniversite ile de en kısa zamanda işbirliği olanakları oluşturmayı planlıyoruz”.

Boş kalan zamanlarında Antalya’nın tarihi ve turistik yerlerini gezen konuk heyet, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye’deki gelişmeleri yerinde görmekten büyük sevinç duyduklarını söylediler.

Program


Son Güncelleme : 2 Mart Perşembe 2017
178