Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi


Akdeniz Üniversitesindeki Türk-Alman Buluşması Kitaplaştı

Akdeniz Üniversitesindeki Türk-Alman Buluşması Kitaplaştı

AKVAM’ın yayınladığı kitap iki ülke arasındaki bilimsel işbirliğinde yeni fırsatları anlatıyor

Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKVAM) ve Friedrich Ebert Stiftung Derneği’nin 2012 yılında düzenledikleri “Türk-Alman Bilimsel İşbirliği Forumu”nun sonuçları yayımlandı. 15-17 Mart 2012 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Almanya ve Türkiye’den olmak üzere yaklaşık 250 akademisyen, araştırmacı, göç ve uyum uzmanları, siyasiler ve girişimcilerin katıldığı yarım asrı geçen göç ve uyum çabalarının ışığında bilimsel işbirliğini geliştirmeyi hedefleyen Türk-Alman buluşması, kitaplaştırıldı.

Türk-Alman Bilimsel İşbirliği Forumu’nun sonuçlarını “Türk-Alman Bilimsel İşbirliğinin Güncel Konuları” adıyla yayımlanan kitap toplam 370 sayfadan oluşuyor. Almanya’dan ve Türkiye’den katkı veren bilim insanı ve uzmanın yazdığı 24 bölümden oluşan kitapta “Misafir İşçilikten Göçmenliğe” başlıklı ilk kısımdan başka, ikili işbirliğinin güncel çerçevesini tanımlayan ikinci ve Türk-Alman bilimsel işbirliği türleri ve bu işbirliğini desteklemeye yönelik programları tanıtan olmak üzere üç kısmı kapsamaktadır.

Kitabın editörlüğünü AKVAM Müdürü ve Doç. Dr. Erol Esen ve Trakya Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Burak Gümüş yapmıştır. AKVAM Müdürü Esen kitapla ilgili olarak “Türk-Alman işbirliğinin önemli ölçüde kurumsallaştığını ve Avrupa Programlarının da katkılarıyla bir o kadar da uluslararalılaştırdığını gözler önüne sermiştir.” ifadelerine yer vermiştir.

Avrupa Merkezi’nin 10. Kuruluş yıl dönümüne rastlayan 2013 yılında yapılacak etkinlikler arasında Türk-Alman Bilimsel İşbirliği Forumu da yer alacak. 2-4 Mayıs 2013 tarihleri arasında ikinci kez düzenlenmesi planlanan Forum, bu yıl AKVAM ve Berlin’deki Alice Salomon Yüksek Okulu’nun ortaklığında gerçekleştirilecektir.

Forumla ilgili daha fazla bilgi için: http://akvam.akdeniz.edu.tr/tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Forum Sonuçlarının yayımlandığı kitap, isteyenlere ücretsiz olarak gönderilmektedir. Makaleler hem Almanca hem Türkçe olarak kitapta yer olmaktadır.

Kitabı sadece posta ücreti karşılığında ve ziyaretçi formu doldurarak isteyebilirsiniz.

Kapak

İcindekiler

II. Türk-Alman Bilimsel İşbirliği Forumu Kitaplaştı


Son Güncelleme : 2 Mart Perşembe 2017
178