Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi


2013 Avrupa Günü

“Hocalar Kendi Avrupa Çalışmalarını Masaya Yatırıyor”

Akdeniz Üniversitesi AB Merkezi 10. Yılında Uyum Sürecine Katkılarını Değerlendiriyor

Antalya

Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKVAM) Avrupa Günü etkinlikleri düzenliyor. Kuruluşunun 10. yılı vesilesiyle 2012-13 Öğretim Yılında çeşitli etkinliklerle Avrupa Birliği’ne uyum sürecini farklı boyutlarıyla ele alan AB Merkezi, bu kez de sözü Üniversitelere veriyor.

‘AB’yi Beklerken: Uyum Sürecinde Üniversiteler – Stratejiler, Yöntemler ve Uygulamalar’

konulu program çerçevesinde, Toplulukla son yıllarda yürütülen ilişkiler ele alınacak. 2000’li yılların başından beri devam eden ve Türkiye’nin AB’ye üyeliğini hedefleyen ilişkilerde son durumun değerlendirildiği program, bu kez üniversiteler üzerine yoğunlaşıyor.

10 Mayıs Cuma günü saat 14.00’te “Dünden Yarına Avrupa’da Türkiye” konulu Konferansla programa katkı veren Joost LAGENDİJK, Brüksel çalışmalarını anlatacak. 2009 yılına kadar Hollanda adına Avrupa Parlamentosu üyesi olan veuzun yıllar Türkiye Raportörü olarak kamuoyunun yakından tanıdığı LAGENDİJK, AKVAM’ın daveti üzerine Antalya’ya geliyor. Türkiye’ye adaylık statüsünün tanınmasından üyelik müzakerelerine uzanan yıllarda Türkiye-Avrupa ilişkilerine refakat eden Hollandalı milletvekili, Brüksel ve Lüxemburg’taki Türkiye tartışmalarından kesitler sunarak, üyelik perspektiflerini değerlendirecek.

Konferansın hemen arkasından başlayacak panelin konusu, AB’ye uyum sürecinde üniversitelerin çalışmaları. Üniversiteler bulundukları kentlerde, bölgelerde bu sürece nasıl katkı vermişlerdir? Avrupa çalışmalarının üniversiteler bünyesindeki örgütlenmeleri nasıl olmuştur? Bu çalışmalar çerçevesinde AB ülkelerindeki akademik kurum ve kuruluşlarla ne tür ortak çalışmalar yapılmaktadır? Panelde bu ve benzer sorularla Türkiye’deki akademik kuruluşların AB sürecine katkıları ele alınacaktır. Programa Akdeniz Üniversitesi Erasmus Koordinatörü Dilek Hale AYBAR yanı sıra Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden Dr. Sencer ÇÖRTOĞLU, Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rıdvan KARLUK ve Galatasaray Üniversitesi Avrupa Araştırma ve Dokümantasyon Merkezi’nden Doç. Dr. Füsun TÜRKMEN katılacak. Paneli AKVAM Müdürü Doç. Dr.Erol ESENyönetecek.

Akdeniz Üniversitesi Kampüsündeki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa ilgi duyan tüm Antalyalılar davetlidir.

10 Mayıs 2013, Cuma günü Saat 14.00-17.00

İİB Fakültesi B Blok, Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu Konferans Salonu, Kampüs

Program

Branda


Son Güncelleme : 2 Mart Perşembe 2017
178