Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi


2012 Avrupa Günü

Medya Objektif? Avrupa’da Türkiye, Türkiye’de Avrupa’nın İmajı

Avrupa Günü Paneli

8 Mayıs 2012, Antalya

Avrupa Günü ödülle taçlandırıldı

Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKVAM), 2012 Avrupa Günü etkinlikleri çerçevesinde bir panel düzenledi. Panelin ardından, “AB Yolunda Geç İletişimciler Yarışması”nda dereceye girenlere ödüller verildi.

AKVAM ve Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile Antalya Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi’nin tüm hafta gerçekleştirdiği etkinlikler çerçevesinde öngörülen panelde, ‘Medya Objektif Avrupa’da Türkiye, Türkiye’de Avrupa’nın İmajı’ konusu işlendi. Panelin açılışında konuşan AKVAM Müdürü Doç. Dr.Erol Esen, 9 Mayıs Günü’nün tarihçesini ve bugüne kadar gerçekleştirilen faaliyetlerini anlattı. Bu haftanın anlamına dikkat çeken Esen, “Fransa’daki seçimler Türkiye’yi rahatlattı” diyerek, Türkiye’ye normal bakan yeni bir yönetimin oluştuğunu söyledi. Esen, ayrıca AB yarışmasında dereceye giren öğrencileri de kutladı.

Açılışta kısa bir konuşma yapan Antalya Vali Yardımcısı Murat Bulacak da, AB’ye uyum yasalarının hızla hazırlanmakta olduğunu belirterek, 9 Mayıs’ın tarihin en büyük barış projelerinden biri olduğunu ve bu tür etkinliklerle kamuoyunun dikkatinin çekildiğini ifade etti.

AB BİZİ OYALIYOR

İlk Oturum Başkanlığını A. Ü. İletişim Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Gözde Yirmibeşoğlu’nun yaptığı panelde söz alan Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Kazancı, ‘Avrupa Birliği-Türkiye İlişkilerine Genel Bakış’ı anlattı. AB üyeliği için hükümetin elinden geleni yaptığını aktaran Kazancı, “Bizi oyalayan ve kapıları kapamak isteyen bir Avrupa var. Ben beni bildim bileli görüşmeler devam ediyor. Gerekçeleri açık seçik değil. Aslında hepsinin fikri aynı ama gizliyorlar. Sözcülüğünü Almanya ve Fransa yapıyor. Sebebin biri ideolojik; biz Müslümanız, onlar Hristiyan. İkinci etken de 76 milyon nüfusumuz.” diye konuştu.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi Songül Gün, ‘İnançlar, Tutumlar, Önyargılar’ konusunu anlatırken, A. Ü. İletişim Fakültesi’nden Doç. Dr.Emine Uçarİlbuğa da, ‘Göç, Göçmenlik- Hem Orada Hem Burada Olmak’ konuları üzerinde durdu. Dünya nüfusunun yüzde 3’nün göç halinde olduğuna dikkat çeken İlbuğa, Türkiye’nin 1980’den sonra göç alan ülke olduğunun altını çizdi.

A.Ü İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Seyfi Kılıç ise yazılı basında Türkiye’nin AB üyeliği sürecini anlatarak, en çok haberlerin AB ilerleme raporlarını yayınladığı sırada okunduğunu rakamlarla dile getirdi.

Panele Almanya’nın Sesi Radyosu’ndan (Deutsche Welle) katılan, 50 yıldır Almanya’da gazetecilik yapan Baha Güngör, ‘Almanya’da Türkiye’nin Değişen İmajı’nı anlattı. Güngör, özetle Türkiye’nin gücünün imaj değişikliğini körüklediğini vurguladı.

ODTÜ Avrupa Çalışmaları Merkezi’nden Yrd. Doç. Dr. Özgehan Şenyuva, ‘AB Ülkelerinden Türkiye’nin Üyeliğine Bakışı’nı işlediği konuşmasında, “Türkiye imaj çalışması mı yapmalı yoksa, doğru bilgilendirme mi?” sorusunu yöneltti.

AVRUPA ARTIK İMAJLA DEĞİL SORUNLARIYLA UĞRAŞIYOR

‘İmaj Yönetimi ve İletişim Stratejileri’ konusunu ele alan Ankara Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörü Doç. Dr. Nuran Yıldız, “İmaj bir an değil, bir süreçtir.” dedi. Yıldız, Avrupa’nın bugün artık imajla değil kendi iç sorunlarıyla uğraştığını ve 80 yılda büyük değişiklikler yaşandığını söyledi.

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen panelden sonra ödül törenine geçildi. Vali Yardımcısı Murat Bulacak, Konyaaltı Kaymakamı Bayram Yılmaz, AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, A. Ü. İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Arık, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Burhan Varkıvançve Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr.İrfan Özcan’ın katıldığı törende “AB Yolunda Genç İletişimciler Yarışması”nda dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi. Tören, hatıra fotoğrafı çekimi ve kokteyl ile son buldu.

Program

Program Görseli

Davetiye

Basın Duyurusu


Son Güncelleme : 2 Mart Perşembe 2017
178